Адаптирана работна среда /март 2023 г./
(безопасни и здравословни условия на труд, ефикасност на труда, в контекста на „зелена икономика“)
Размер на финансиране: от 50000 до 391166 лв., в режим de minimis
Максимален процент на финансиране по програмата:
- за микро, малки и средни предприятия – 100%
- за големи предприятия – 80%
ЦЕЛ:
Предоставяне помощ на предприятията за посрещане на новите предизвикателства, свързани с осъществяването на прехода към климатично неутрална икономика и променящите се модели на работа. Това изисква бързи промени в пазара на труда и налага предприемане на ефективни мерки за подобряване на достъпа до трудова заетост на качествени работни места и адаптиране към промените в работната среда.
ДОПУСТИМИ ДЕЙНОСТИ:
1. Разработване и прилагане на “зелени” модели на организация на труд [1] съобразно спецификата на конкретните работни места в предприятията. Изготвяне на “зелени” карти за организация на работни процеси на конкретните работни места [2]. Обучение на лицата от целевата група насочено към внедряване на “зелени” модели [3]на организация на труд. (задължителна дейност).
2. Осигуряване на превенция и профилактика на “бърнаут“ на работното място и “ефекти от Covid пандемията върху менталното здраве”- психологична подкрепа.
С тази дейност може да се покрие немалко струващо в обичайна ситуация, изследване на психосоциалните рискове на работното място и професионалния стрес, със съответното разработване и прилагане на мерки, предвид, че психическото благополучие е елемент на дефиницията за „здравословни и безопасни условия на труд“, а психологическото въздействие породено от организация на труда, работно натоварване, спецификата на извършваната дейност), вътрегрупово взаимодействие в екипа, лична предразположеност и др., може да изиграе роля на „вреден фактор“ влияещ негативно и създаващ непосредствена опасност за здравето и безопасността на работещите, вж. Закон за здравословни и безопасни условия на труд.
3. Закупуване на лични предпазни средства и специално работно облекло.
4. Осигуряване на колективни предпазни средства, вкл. модернизация и/или реконструкция, и/или обезопасяване на съществуващи обекти, технологични процеси, машини и съоръжения, свързани с подобряване условията на труд.
5. Осигуряване на социални придобивки за работещите вкл. ремонт и оборудване на места за отдих, рехабилитация, спорт, хранене и почивка в предприятията и др.
Допустимо е опростено отчитане на разходи.
[1] Които намаляват екологичния отпечатък и са енерго и ресурсо ефективни
[2] Отчитат намаленото потребление на материали, ресурси, енергия и вода (аналогично на технологичните карти)
[3] Зелените модели се свързват с начина на организация и планиране на работните задачи с цел намаляване на потреблението на електроенергия (посредством оптимизирано натоварване на машините, осветлението и другите консуматори), оптималното използване на материали и суровини, правилно разпределение и управление на времето, минимизиране на отпъдъците и правилното им третиране
Много кратки насоки за разработването на зелените модели на организация на труда
За да бъдат работните места енерго и ресурсно ефективни, следва да се определят капацитетите (производителността) на оборудването и тяхното натоварване. За да се оптимизира процеса, е необходимо да се оптимизира натоварването като се предотврати принудителния престой, празния ход и да се въведе групова работа, да се намали разхищението на консумативи. Тук се прилагат методи за установяване на данни (като доказателство), които да намерят място в зелените карти за организация на работните процеси. Възможно е да се използва апаратура за регистриране на консумацията на електроенергия.
Зелени модели могат да бъдат разработени и внедрени във всяка една от сферите на икономиката (производство, търговия, услуги, транспорт и др.) като се съобрази спецификата на съответното предприятие.
С какво можем да съдействаме ние, предвид експертността на екипа на „Анимакс“ ООД, доказуем с документи и опит:
- обосновка на дейност 1 при разписване на проекта и последващо извършване и отчитане на дейността;
- обосновка на дейност 2 при разписване на проекта и последващо извършване и отчитане на дейността;
- консултиране и съдействие в по дейности 3, 4, 5 (списъци, идентификация, приложими идеи).
Месецът на отваряне на процедурата (март 2023 г.) е индикативен като предвид политическата обстановка, може да бъде изместен.
За контакти и повече информация: Дамян 0899/814170
Лена 0899/814171